wtorek, 30 grudnia 2014

Oczy i wzrok

Oko jest to gałka osadzona w oczodole. Obraz pada na siatkówkę na dnie gałki ocznej i stamtąd jest przekazywany do mózgu przez nerw wzrokowy.
 Jednak nie każdy ma dobry wzrok. Zdarzają się przypadki, że ludzkie oko jest nieco bardziej wydłużone - wtedy ta osoba jest krótkowidzem. Jeśli jednak gałka oczna jest za bardzo spłaszczona - ta osoba będzie dalekowidzem. Nasze oczy - niebieskie, zielona czy piwne są bardzo czułe na kolory, kształty, głębie i odległości. Są wrażliwe i delikatne, dlatego ważną rolę pełnią łzy, rozprowadzane przez powiekę, przemywają i nawilżają oczy. Równie potrzebną funkcję pełnią mięśnie, dzięki nim oczy mogą poruszać się szybko, równocześnie i we wszystkie strony.

- Dlaczego niektórzy mają zeza?
Jest to często spowodowane problemami mięśni oka, które sprawiają, że przesuwa się ono w lewo lub w prawo albo nieodpowiednim nastawieniem oczu, które nie potrafią zatrzymać wzroku na jednym punkcie nie robiąc zeza.
-Dlaczego łzy są słone?
 Ponieważ zawierają substancję przeciwbakteryjną, która ma słony smak.
-Dlaczego niektórzy mają oczy różnego koloru?
Oczy o różnych kolorach nazywamy różnokolorowymi. Nie wiadomo co powoduje te anomalie.
-Po co nam rzęsy i brwi?
Znajdujące się na końcach powiek rzęsy stanowią zaporę dla brudu. Co trzy miesiące zostają one wymienione na nowe. Brwi nie pozwalają, aby pot spływający z czoła dostał się do oka i je podrażnił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz