sobota, 6 grudnia 2014

Zęby-Jak o nie dbać?

  1. Jak powstaje pierwsza próchnica?
Próchnica zębów jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Powstaje wówczas, gdy bakterie próchnicotwórcze zasiedlają powierzchnie zębów. W wyniku przetworzenia cukrów zawartych w pożywieniu wytwarzają one kwasy, które odwapniają szkliwo i zapoczątkowują proces próchnicowy.
Pierwszymi objawami klinicznymi próchnicy są małe białe plamki na szkliwie. Na tym etapie proces chorobowy jest odwracalny, ale konieczne są intensywne działania profilaktyczno-lecznicze:
  • szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor
  • odpowiednie odżywianie
  • działania profilaktyczne i lecznicze przeprowadzane przez lekarza dentystę.
Jeżeli takie działania nie będą podjęte, proces chorobowy toczy się dalej i po pewnym czasie plamy próchnicowe przekształcą się w ubytki. Brak leczenia prowadzi do chorób miazgi i przedwczesnej utraty zębów.
         2. Dieta w przeciwdziałaniu próchnicy zębów.

Dobry przykład dawany przez rodziców jest nieodzowny także w przypadku kształtowania nawyków dietetycznych u dzieci. Trzeba dążyć do wytworzenia ich własnej motywacji do ograniczenia ilości cukru w pokarmach i płynach oraz zaspokajania pragnienia czystą wodą. Rodzice powinni zwracać uwagę na skład wyrobów spożywczych ze względu na cukry ukryte w wielu przemysłowo produkowanych napojach, deserach i przekąskach.

        3. Higiena jamy ustnej - o czym warto pamiętać?
  • Po zjedzeniu słodyczy należy wypłukać jamę ustną czystą wodą.
  • Zęby trzeba szczotkować 2-3 minuty a szczoteczkę co 2-3 miesiące
  • Każdy członek rodziny powinien mieć własną szczoteczkę. Podczas przechowywania nie może ona stykać się z innymi, aby uniknąć przenoszenia bakterii chorobotwórczych.
  • Małym dzieciom pastę do zębów zawsze nakładają rodzice.
  • U starszych dzieci rodzice muszą kontrolować poprawność szczotkowania zębów i motywować dziecko do systematycznego wykonywania tej czynności higienicznej.
  • Metody higieny jamy ustnej powinny być dostosowane do wieku dziecka oraz jego rozwoju fizycznego i psychologicznego.
        4. Czy wiesz, że....?
Próchnica może pojawić się już w 6 miesiącu życia dziecka, wkrótce po wyrznięciu się pierwszych mlecznych zębów.
Badania epidemiologiczne prowadzone w Polsce wykazały, że na próchnicę zębów choruje 57,2% trzylatków , 80% pięciolatków oraz 90,5 % dzieci w wieku 7 lat. Statystyczne 5-letnie dziecko ma 5 chorych zębów. Nieleczona próchnica nasila się wraz z wiekiem dziecka.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz